Service Provider of a wide range of services which include uhf long range integrated reader, uhf long range rfid integrated reader, smoke detector installation service, bg 1000 series barrier gate, digital fingerprint door lock and morley fire alarm panel setup.
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Sensor Type | Scratch Proof Sensor |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Display Type | Digital |
| Type Of Reader | Password |
| Certifications | FCC |
| Reading Range | 0 - 4 m |
| Operating System | Windows |
| Language | English |
| Country of Origin | Made in India |
| Interface | Mini USB |
| Interfaces | Weigand |
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Interface | Mini USB |
| Sensor Type | Scratch Proof Sensor |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Display Type | Digital |
| Operating Temperature | -20 - +70 DegreeC |
| Power Supply | 3-6V |
| Reading Range | 0 - 4 m |
| Operating System | Windows |
| Language | English |
₹ 3500 / unit Get Latest Price
| Technology | ensing chamber. When smoke particles enter the chamber, they disrupt the ionization, triggering an a |
| Sensitivity | More sensitive to smaller smoke particles produced by fast fires. |
| Best For | Environments where quick detection of flaming fires is a priority. |
| Power Supply | : Battery/Wired/PoE |
| Temperature Range | 40°F - 100°F |
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Size | 4.5m |
| Weight | 46kg |
| Type | 24V brushless DC elec tric motor |
| Power | 120 W |
| Working Temperature | -35 DegreeC to 70 DegreeC |
| Product Type | Telescopic straight boom arm |
| Power Supply | AC 220V, 50Hz (default); AC 110V, 60Hz (optional) |
| Model Name/Number | BG1030L/R |
| Diameter | 350*300*1020mm |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Fingerprint Storage Capacity | 100 |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Body Material | Alum. Alloy |
| Door Thickness | 35 mm to 90 mm |
| Bolt Throw | SUS 304+201 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Type | Addressable |
| Max Wire Gauge For Terminals | 2.5 mm2 (or AWG 14 ) |
| DIMENSIONS [MM] (H X W X D) | 391*390*147 |
| Relay Outputs | Alarm Relay, Trouble Relay |
| Applications | ffices, hospitals, hotels, factories. |
| Installation | Easy wiring, scalable |
Specifications:
System Type: Conventional / Addressable
Main Components:
Smoke & Heat Detectors
Manual Call Points
Fire Alarm Control Panel
Hooters / Sirens
Response Indicators & Fire Cables
Power Supply: 230V AC, 50Hz
Operating Voltage: 24V DC
Alarm Sound Level: ≥ 85 dB at 3 meters
Mounting Type: Wall / Ceiling Mounted
Body Material: ABS Plastic / Metal
Suitable For: Offices, Malls, Hospitals, Industries, Hotels, and Commercial Buildings
Brands Supported: Honeywell, Morley, Ravel, Agni, System Sensor, Siemens
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Power | 100W (max. 120W) |
| Temperature | -25 DegreeC ~ +75 DegreeC |
| Voltage | AC110V/220V, 50/60Hz |
| Frequency | 430MHz |
| Height Of Boom | 8m packaging length |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Material | customize |
| Usage/Application | customize |
| Color | customize |
| Weight | 43 KG |
| Power | 160 W |
| Working Temperature | -30 C to 75 C |
| Model Name/Number | BG300 |
| Power Supply | AC 220V/110V 50-60Hz |
| Product Type | 24V DC brushless motor |
| Temperature | -30 DegreeC to 75 DegreeC |
Avinash Kumar (Business Development Manager)
Avis Infotech
C-40, Shop No-1,Pul Pehladpur, Vishwakarma Colony,MB Road
New Delhi - 110044, Delhi, India