Providing you the best range of door metal detector, metal detactor, hhmd, dfmd, metal detector and essl hand held metal detector with effective & timely delivery.
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Number of Zones | 6 Zone |
| Activation Type | Walk Through |
| Alarm Mode | Audio & LED |
| Passage Width | Above 900 mm |
| Power Supply | 110V AC |
| Usage Area | Office, Airport, Factory, Metro, Hotel, Events, Mall |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Detector Type | Hand Held |
| Application | Security |
| Metal Type | All Metal |
| Configuration | Hand Held |
| Detection Depth | Up to 50 mm |
| Power Source | Battery |
| Brand | ESSL |
| Display Type | LCD |
| IP Rating | IP65 |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Detection Type | All Metal |
| Alarm Mode | Audio & LED |
| Body Type | Foldable |
| Power Source | 9V Battery |
| Usage Area | School, Mall, Hotel, Events, Bank, Office, Airport, Factory |
| Body Material | ABS & Metal |
| Brand | ESSL |
₹ 48000 / Piece Get Latest Price
| Number of Zones | 3 Zone |
| Activation Type | Walk Through |
| Alarm Mode | Audio & LED |
| Passage Width | 700–800 mm |
| Power Supply | 230V AC |
| Usage Area | Hotel, Mall, Factory, Airport, Metro, Office, Events |
| Body Material | ABS Panel |
| IP Rating | IP54 |
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Detection Zones | 6 Zones |
| Type | Door frame metal detector |
| Color | Silver |
| Model Name/Number | D2401 |
| Brand | Essl |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Detection Type | All Metal |
| Alarm Mode | Audio & LED |
Get Latest Price
| Number of Zones | 6 Zone |
| Activation Type | Walk Through |
| Alarm Mode | Audio & LED |
| Passage Width | 700–800 mm |
| Power Supply | Battery Backup |
| Usage Area | Office, Metro, Mall, Events, Hotel, Airport, Factory |
| Body Material | ABS Panel |
| IP Rating | IP54 |
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Number of Zones | 18 Zone |
| Alarm Mode | Audio & LED |
| Body Material | MS Powder Coated |
| Power Supply | 230V AC |
| Usage Area | Office, Hospital, Events, Factory, Mall |
Avinash Kumar (Business Development Manager)
Avis Infotech
C-40, Shop No-1,Pul Pehladpur, Vishwakarma Colony,MB Road
New Delhi - 110044, Delhi, India