Our service range includes a wide range of flap barrier, oneway bridge tripod turnstile et2ooo, boom barrier suppliers and manual boom barrier.
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless steel |
| Brand | Essl |
| I Deal In | New Only |
| Model Name/Number | FB-TL-119 & FB-TL-219 |
| Automation Grade | Automatic |
| Thickness | yes |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Phase | Three phase |
| Brand | eSSL |
| Model Name/Number | ET2000 |
| Opening Pattern | Automatic |
| mode of payment | online and offline |
| Color | Gray |
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Arm Length | 8m |
| Operation | Automatic |
| Boom Type | Straight |
| Opening Time | 3 s |
| Mechanism | Electromechanical |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Ingress Rating | IP55 |
| Interface | Remote |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Arm Material | Aluminium |
A boom barrier is a gate‑like security device with a horizontal arm that raises and lowers to control vehicle access. It’s used at parking lots, toll plazas, apartments, and offices to manage entry/exit, enhance security, and regulate traffic flow. It can be manual or automatic with remote, sensor, or RFID control.
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Arm Length | 6 m |
| Operation | Manual |
| Boom Type | Straight |
A manual boom barrier is a physical security gate with a horizontal arm that can be raised or lowered by hand to control vehicle entry and exit. It is simple, cost-effective, and commonly used in parking lots, small offices, and gated areas for basic access control.
Avinash Kumar (Business Development Manager)
Avis Infotech
C-40, Shop No-1,Pul Pehladpur, Vishwakarma Colony,MB Road
New Delhi - 110044, Delhi, India