Providing you the best range of zkteco mini ac plus biometric attendance & access control ., essl silk bio 101 tc face recognition time attendance system, essl face recognition time attendance system, digital door lock, multi door access control solution and face recognition time attendance system with effective & timely delivery.
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Type of Attendance | Android Device |
| Brand | ZKTECO |
| Type Of System | Face Access Control |
| Model Name/Number | MINI AC PLUS |
| Usage/Application | 3000 |
| Communication | TCP/IP,WiFi |
| Transaction Storage | 150,000 |
| Display Type | Touch Screen |
| Interfaces | TCP/IP |
| Color | Black |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Language | English |
| Screen Size | 5 |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Display Type | LCD, Keypad |
| Battery Backup | Yes |
| Model Name/Number | Essl Silk Bio 101TC |
| Dimension W x H x D | (L)180 x (W)154 x (H)34.2 |
| Schedule Bell Speaker | Yes |
| Type Of Attandance System | Face Recognition |
| Schedule Speaker | Yes |
| Verifcation Method | Face Finger Card |
| Dimensions ( LxWxH) | (L)180 x (W)154 x (H)34.2 |
| Language | English |
| Power Source | Battery Operated, Power Adapter |
| Communication | RS485 |
| Body Material | Plastic |
| Operating System Supported | Windows |
| Sensor Type | Optical Sensor |
| Operating Temperature | 0 to +50 Degree Celcius |
| Operating Humidity | 20% - 80% |
| Reading Range | 5 - 10 cm |
| Identification Time | < 1s |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Keypad | Yes |
| Backup Options | Yes |
| Fingerprint Capacity | 3000 |
| RF Card | Yes |
| Finger Touch Sensor | Yes |
| Identification Mode | Face Finger Card |
| Time & Attendance | Yes |
| Access Control | Yes |
| Lcd Display | Yes |
| Scratch Proof | Yes |
| Weigand Output | Yes |
| Weigand Input | Yes |
| Card Capacity | 3000 |
| Battery Capacity | In Built |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Display Type | Digital |
| Battery Backup | Yes |
| Model Name/Number | Essl AiFace- Mercury |
| Type Of Attandance System | Face Recognition |
| Features | Visible Light Facial Recognition Anti-spoofing algorithm against print attack(laser, color |
| Language | English |
| Power Source | Battery Operated, Power Adapter |
| Communication | RS485 |
| Body Material | Plastic, PVC |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Transaction Storage | 150000 |
| Warranty | 1 Year |
| Power Supply | Visible Light Facial Recognition Anti-spoofing algorithm against print attack(laser, color |
| Operating System Supported | Android, Windows |
| Certifications | IP55 |
| Sensor Type | Optical Sensor |
| Operating Temperature | 0 to +50 Degree Celcius |
| Operating Humidity | 10%-90% |
| Reading Range | 5 - 10 cm |
| Identification Time | < 1s |
| Scan Speed | 0-100 Scans/sec |
| Size/Dimension | 100*100.2*23.7mm |
| Card Reader | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Keypad | NO |
| Attendance Capacity | Yes |
| Backup Options | Yes |
| Humidity | 100*100.2*23.7mm |
| Log Capacity | 150000 |
| Identification Mode | Face |
| Time & Attendance | Yes |
| Access Control | Yes |
| Lcd Display | No |
| Card Capacity | No |
| Push Data | Yes |
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Lock Type | Wood door Lock |
| Access Methods | Mobile App |
| Brand | eSSL |
| Key Card Type | Rfid |
| Access Method | fingerprint |
| Battery Backup In Hours | 4 AA |
| Operating Temperature | Degree Celsius)minus 25 to 70 degree |
| Bolt Throw | SUS 304 +201 |
| Finger Print Capacity | 1000 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Brand | eSSL |
| Display Type | LCD, Touch Screen |
| Interfaces | Weigand, TCP/IP |
| Color | Black |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Language | English |
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Type Of System | Face Access Control |
| Capacity | 1000 Users |
| Type Of Attandance System | Face Recognition |
| Connectivity | LAN |
| Operating System Supported | Android |
| Certifications | IP65 |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Deployment | Online/Cloud Based |
| Download Option | Free demo available |
| Device Compatibility | Desktop Only |
| Supported Platforms | Windows |
| License Duration | 1 Year |
| Training Support | Online Training |
| Min. System Requirements | 4 GB RAM |
| Max. Devices Supported | As per Your Requirement |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Interface | Weigand |
| Maximum Read Range | Maximam read rang around 20 inches (50.8cm). |
| Interfaces | TCP/IP |
| Type Of Reader | Proximity Card Reader |
| Color | Black |
Avinash Kumar (Business Development Manager)
Avis Infotech
C-40, Shop No-1,Pul Pehladpur, Vishwakarma Colony,MB Road
New Delhi - 110044, Delhi, India