Offering you a complete choice of services which include enterprise access control projects, face recognition time attendance system, office biometric entry system, card access system, hikvision time attendance systems and proximity card reader.
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Brand | eSSL |
| Type Of System | Fingerprint Access Control |
| Model Name/Number | ESSL |
| Usage/Application | 10,000 |
| Communication | TCP/IP,USB,Wi-Fi |
| Transaction Storage | 1,00,000 |
| Display Type | LCD |
| Interfaces | TCP/IP |
| Color | Black |
| Language | English |
| Screen Size | 2.8 inch |
| Power Source | Power Adapter |
| Reader Type | Proximity, Fingerprint, PIN |
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Attendance Mode | Face + Card |
| Face Capacity | 1000 |
| Connectivity | TCP/IP + Wi-Fi |
| Type Of Attandance System | Face Recognition |
| Access Control | Yes |
| Screen Size | 4 INCH |
| Power Supply | Features Visible Light Facial Recognition Anti-spoofing algorithm against print attack(las |
| Model Name/Number | Essl Aiface Pluto |
| Features | Visible Light Facial Recognition Anti-spoofing algorithm against print attack(las |
| Display Type | Digital |
| Battery Backup | Yes |
| Language | English |
| Power Source | Battery Operated, Power Adapter |
| Warranty | 1 Year |
| Communication | RS485 |
| Transaction Storage | 150.000 |
| Operating System Supported | Windows, Android |
| Sensor Type | Optical Sensor |
| Operating Humidity | 10%-90% |
| Weight | 260g |
| Size/Dimension | 72.94 * 157.94 * 23 (mm) |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Keypad | No |
| Attendance Capacity | Yes |
| Backup Options | Yes |
| Humidity | 10%-90% |
| Fingerprint Capacity | no |
| Network Interface | 3rd-party Electric Lock, Door Sensor, Exit Button, Alarm Output, Auxiliary Input |
| Identification Mode | Face & card |
| Time & Attendance | Yes |
| Scratch Proof | Yes |
| Weigand Output | Yes |
| Weigand Input | Yes |
| Card Capacity | 1000 |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Brand | ZKTeco |
| Biometric Technology | Fingerprint |
| Capacity | 2,000 |
| Dimensions | 2'8 TFT Screen |
| Model Name/Number | K40 Pro |
| Warranty | 1 Year |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | Essl Aiface Uranus |
| Type Of Attandance System | Password Protected |
| Battery Backup | Yes |
| Features | Fingerprint, face, RFID and password 4 type verification mode High-Speed identification les |
| Display Type | Digital |
| Language | English |
| Power Source | Power Adapter, Battery Operated |
| Communication | RS485 |
| Body Material | Plastic, PVC |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Warranty | 1 Year |
| Power Supply | DC 5V 0.8A |
| Operating System Supported | Linux, Windows |
| Sensor Type | Scratch Proof Sensor |
| Operating Temperature | 0 to +50 Degree Celcius |
| Operating Humidity | 20% ~ 80% |
| Reading Range | 5 - 10 cm |
| Identification Time | < 1s |
| Scan Speed | 0-100 Scans/sec |
| Size/Dimension | 167.9 x 151.5 x 30 |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Keypad | Yes |
| Attendance Capacity | Yes |
| Backup Options | Yes |
| Humidity | 167.9 x 151.5 x 30 |
| Fingerprint Capacity | 2000 |
| Identification Mode | Face Finger Card |
| Time & Attendance | Yes |
| Access Control | yes |
| Lcd Display | Yes |
| Scratch Proof | yes |
| Weigand Output | yes |
| Weigand Input | yes |
| Card Capacity | 500 |
| Battery Capacity | in built |
₹ 2900 / Piece Get Latest Price
| Type of System | RFID |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Type of Attendance | Fingerprint |
| Color | White |
| Product Dimensions | 30 x 5 x 20 cm |
| Model Name/Number | DS-K1A8503MF |
| Display Type | LCD |
| Weight | 1.6 kg |
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | Essl KR500 E M |
| Type Of Attandance System | Proximity Card Reader |
| Battery Backup | Yes |
| Dimension W x H x D | 116 x 75 x 17.3mm |
| Display Type | LCD |
| Language | English |
| Body Material | Plastic |
| Warranty | 1 Year |
| Operating System Supported | Linux |
| Sensor Type | Scratch Proof Sensor |
| Push Data | Yes |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Mechanism | Digital Lock |
| Brand | ESSL |
| Lock Type | Fingerprint, Card , Password |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Type of System | Face Access Control |
| Brand | eSSL |
| Frequency Mode | Broad-Spectrum Frequency-Hopping |
| Display Type | Digital, Touch Screen |
| Interfaces | TCP/IP, Weigand |
Avinash Kumar (Business Development Manager)
Avis Infotech
C-40, Shop No-1,Pul Pehladpur, Vishwakarma Colony,MB Road
New Delhi - 110044, Delhi, India