We are a leading Service Provider of essl silkbio 101tc attendance machine, zkteco face recognition time attendance system, face attendance machine, multi-biometric time attendance and access control terminal, finger print device in02-a and face and finger recognition device from New Delhi, India.
₹ 18200 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2000 Users |
| Type Of Attandance System | Face Recognition |
| Brand | eSSL |
| Model Name/Number | Silk Bio 101 TC |
| Display Type | Keypad |
| Language | English |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 3000 Users |
| Type Of Attandance System | Face Recognition |
| Dimension W x H x D | 193.6 x 165.2 x 86 |
| Model Name/Number | Essl Uface 302 |
| Schedule Bell Speaker | Yes |
| Schedule Speaker | Yes |
| Battery Backup | Yes |
| Verifcation Method | Face Card Finger |
| Dimensions ( LxWxH) | 193.6 x 165.2 x 86 |
| Display Type | Digital |
| Language | English |
| Power Source | Battery Operated, Power Adapter |
| Communication | RS485 |
| Body Material | PVC, Plastic |
| Transaction Storage | 100000 |
| Warranty | 1 Year |
| Power Supply | 12V 3A |
| Operating System Supported | Linux, Windows |
| Sensor Type | Scratch Proof Sensor |
| Operating Humidity | 20% - 80% |
| Weight | 1kg |
| Size/Dimension | 193.6 x 165.2 x 86 |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Backup Options | Yes |
| Optional Functions | MiFare Card, Wi-Fi, 3G, 2000 mAh Backup Battery, FR-1200 |
| Humidity | 20% - 80% |
| Log Capacity | 100000 |
| RF Card | yes |
| ID Card Support | Yes |
| Finger Touch Sensor | Yes |
| Time & Attendance | Yes |
| Access Control | Yes |
| Temperature | 0 DegreeC ~ 45 DegreeC |
| Lcd Display | No |
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Type Of System | Face Access Control |
| Capacity | 3000 USER |
| Sensor Type | Optical Sensor |
| Products Included | Adapter |
| Model Name/Number | INO1 A |
| Display Type | LCD |
| Interfaces | TCP/IP |
| Brand | ZKTECO |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Type Of System | Face Access Control |
| Type Of Attandance System | Face Recognition |
| Products Included | Adapter |
| Display Type | Digital |
| Language | English |
| Power Source | Power Adapter, Battery Operated |
| Communication | RS485 |
| Body Material | Plastic |
| Warranty | 1 Year |
| Operating System Supported | Linux |
| Sensor Type | Scratch Proof Sensor |
| Scan Speed | 0-100 Scans/sec |
| Identification Time | < 1s |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Type Of System | Face Access Control |
| Model Name/Number | uFace 302 |
| Type Of Attandance System | Face Recognition |
| Products Included | Adapter |
| Brand | ZK teco |
| Display Type | Touch Screen |
| Interfaces | RS232, TCP/IP |
| Language | English |
| Power Source | Battery Operated |
| Communication | RS232, Mini USB, RS485 |
| Body Material | Plastic |
| Operating System Supported | Linux |
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Type of Attendance | Face |
| Type Of System | Time Attendance & Access Control Device |
| Type Of Reader | Biometric |
| Brand | ZKTECHO |
| Usage/Application | Time Attendance Software |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Display Type | Digital |
| Type Of System | Face Access Control |
| Sensor Type | Optical Sensor |
| Products Included | Machine |
| Brand | eSSL |
| Interfaces | Weigand |
| Language | English |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Face Capacity | 1000 | |
| Fingerprint Capacity | 500 | |
| Card Capacity | 1000 | |
| Transcation Storage | 80,000 | |
| Display | 2.8-inch TFT Screen | |
| Communication | TCP/IP, USB-Host | |
| Verification Speed | ≤1 Sec | |
| Standard Functions | SMS, DLST, Schedule-bell, | |
| Self-Service Query, Automatic Status Switch, T9 | ||
| Input, Photo ID, Camera, Multi-verification | ||
| Access Control Interface for | 3rd Party Electric Lock, Exit Button, Alarm | |
| Optional Function | ID / MIFARE Card, Work Code, ADMS | |
| Power Supply | DC 12V, 1.5A | |
| Operating Temperature | 0 °C- 45 °C | |
| Operating Humidity | 20%-80% | |
| Dimension | 167.5 x 148.8 x 32.2 mm |
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Type Of Attandance System | Password Protected |
| Brand | ZK TECO |
| Display Type | Keypad |
| Language | English |
| Power Source | Battery Operated, Power Adapter |
| Body Material | Plastic, PVC |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Warranty | 1 Year |
| Operating System Supported | Linux |
| Identification Time | < 1s |
| Reading Range | 5 - 10 cm |
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Type Of Attandance System | Face Recognition |
| Brand | Mantra |
| Language | English |
| Operating System Supported | Android |
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | DS-K1T341AM,DS-K1T341AM,DS-K1T341AM/DS-KIS901-P,DS -K1T341AM/DS-KIS901-P |
| Type Of System | Fingerprint Access Control |
| Display Type | LCD |
| Interfaces | TCP/IP |
| Screen Size | 4.3 inch |
| Language | English |
| Installation Type | Portable |
| Reader Type | Fingerprint |
| Power Source | Battery Operated |
| Operating System | lunix |
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Brand | HIKVISON |
| Sensor Type | Optical Sensor |
| Products Included | Adapter |
| Interfaces | TCP/IP |
| Screen Size | 3.97-inch touch screen |
| Language | English |
| User Capacity | 12 V, 1.5 A, 18 W |
| Power Supply | 12 V, 1.5 A, 18 W |
| Operating System | Lunix |
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | K30 |
| Type Of Attandance System | Password Protected |
| Battery Backup | yes |
| Brand | customize |
| Display Type | Keypad |
| Language | English |
| Power Source | Power Adapter, Battery Operated |
| Communication | RS485 |
| Body Material | PVC, Plastic |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Operating System Supported | Linux |
| Sensor Type | Scratch Proof Sensor |
| Identification Time | < 1s |
| Scan Speed | 0-100 Scans/sec |
Avinash Kumar (Business Development Manager)
Avis Infotech
C-40, Shop No-1,Pul Pehladpur, Vishwakarma Colony,MB Road
New Delhi - 110044, Delhi, India