Service Provider of a wide range of services which include mantra mbio g1 biometric attendance system, essl k30 pro, hikvision biometric attendance & access control., face & fingerprint attendance & access control system, biometric attendance system and ip-based door access control panel c3-series.
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Authentication Type | Fingerprint |
| Type Of System | Fingerprint Access Control |
| Brand | Mantra |
| User Capacity | 1000 Users |
| Sensor Type | Optical Sensor |
| Model Name/Number | mBio-G1 |
| Display Type | Touch Screen |
| Interfaces | TCP/IP |
| Screen Size | 2.4'' |
| Language | English |
| Reader Type | Fingerprint |
| Power Source | Battery Operated |
| Operating Temperature | 0 to +50 Degree Celsius |
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Type | Fingerprint |
| Type Of System | Fingerprint Recognition |
| Sensor Type | Optical Sensor |
| Display Type | LCD |
| Interfaces | Weigand, TCP/IP |
| Language | English |
| Reader Type | Fingerprint |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Edition | Multi User |
| Brand | HIKVISION |
| User Capacity | 10000 Users |
| Model Name/Number | DSK1T673 |
| Display Type | Digital, Touch Screen |
| Interfaces | Weigand, RS232, TCP/IP |
| Screen Size | 7 INCH |
| Language | English |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Power Source | Power Adapter |
| Authentication Type | Fingerprint |
| Type Of System | Facial Recognition |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Type Of System | Face Access Control |
| Brand | ZKTeco |
| Model Name/Number | K45 Pro |
| Communication | TCP/IP,USB, Wi-Fi |
| Transaction Storage | 100,000 |
| Display Type | Touch Screen |
| Interfaces | TCP/IP |
| Color | Black |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Language | English |
| Screen Size | 4.3 inch Touch Screen |
| Operating System | Android |
| Power Source | Power Adapter |
| Reader Type | Proximity, PIN, Fingerprint |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | Essl K30 |
| Type Of Attandance System | Password Protected |
| Battery Backup | Yes |
| Features | Inbuilt Battery Backup |
| Display Type | LCD, Digital, Keypad |
| Language | English |
| Power Source | Power Adapter, Battery Operated |
| Connectivity Type | Wired |
| Communication | RS485 |
| Body Material | PVC, Plastic |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Transaction Storage | 1,00,000 |
| Warranty | 1 Year |
| Power Supply | Yes |
| Operating System Supported | Linux |
| Sensor Type | Scratch Proof Sensor |
| FRR | <=0.0001% / FRR : <=1% |
| Operating Temperature | 0 to +50 Degree Celcius |
| Operating Humidity | 20% - 80% |
| Reading Range | 50 - 70 cm |
| Identification Time | <300 ms |
| Frequency Mode | Broad-Spectrum Frequency-Hopping |
| Size/Dimension | 185 x 140 x 30 |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | 500 DPI Optical Sensor |
| Keypad | 4 x 4 Keypad |
| Relay | 12V |
| Attendance Capacity | Yes |
| Backup Options | Yes |
| Humidity | 20% - 80% |
| Identification Mode | Finger |
| Time & Attendance | Yes |
| Access Control | Yes |
| Lcd Display | Yes |
| Card Capacity | 2000 |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Customize |
| Voltage | yes |
| Type Of System | Face Access Control |
| Color | black |
| Display Type | LCD |
| Interfaces | TCP/IP |
| Thickness | yes |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Customize |
| Frequency Mode | Broad-Spectrum Frequency-Hopping |
| Type Of System | RFID Access Control |
| Display Type | LCD |
| Interfaces | Weigand |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Brand | customize |
| Sensor Type | Optical Sensor |
| Products Included | Adapter |
| Type Of System | Fingerprint Access Control |
| Display Type | LCD |
| Interfaces | TCP/IP |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Communication | USB, TCP/IP |
| Type Of System | Fingerprint Access Control |
| Display Type | Touch Screen |
| Interfaces | TCP/IP |
| Language | English |
| Connectivity Type | Wireless |
| Power Source | Battery Operated |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Type of Attendance | Fingerprint |
| Type of System | Fingerprint Access Control |
| Attendance Capacity | 160000 |
| Screen Size | 2.4 Inch |
| Power Supply | 5V DC |
| Language | English |
| Operating Temperature | 0 to +50 Degree Celcius |
| Working Mode | Online and Offline |
| Proximity Card | EM Card |
| Idle Current | 400mA |
| Working Current | 500mA |
| Finger Capacity | 2000 |
Minimum order quantity: 50 Piece
Backed by a team of knowledgeable professionals, we are an identified firm in the market for providing an extensive range of Office Access Control System.
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Type Of System | Fingerprint Access Control |
| Display Type | Touch Screen |
| Interfaces | TCP/IP |
| Screen Size | 2.4 inch |
| Language | English |
| Reader Type | Fingerprint |
| User Capacity | 1000 |
| Operating System | Lunix |
| Fingerprint Sensor | 500 DPI |
| Operating Temperature | 0 to +50 Degree Celsius |
| Operating Humidity | 20%~60% |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Type Of System | Fingerprint Access Control |
| Sensor Type | Optical Sensor |
| Display Type | LCD, Touch Screen |
| Interfaces | TCP/IP |
| Language | English |
| Reader Type | Fingerprint |
| Operating System | lunix |
| Operating Temperature | 0 to +50 Degree Celsius |
| Color | gold, Black |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Type Of Device | Face Recognition |
| Usage/Application | Time Attendance |
| Brand | ESSL |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Brand | ZKTeco |
| Biometric Technology | Facial Recognition |
| Capacity | 3,000 |
| Warranty | 1 YEAR |
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Type of System | Fingerprint Access Control |
| Battery Backup(in hours) | 4-6 hours |
| Display Type | Touch Screen |
| Screen Size | 2.8 inch |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 50 Piece
Leveraging on our vast knowledge of this realm, we are betrothed in presenting an optimal quality series of Access Control System.
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | InBio series - P |
| Type | customize |
| Display Type | Digital |
| Interfaces | TCP/IP, Weigand |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Language | English |
| Reading Range | 5 - 10 cm |
| Operating System | Android, Windows |
| Power Source | Power Adapter |
| Scan Speed | 0-100 Scans/sec |
| Reader Type | Proximity |
| Body Material | Plastic |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | FR1200 |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Screen Size | 3.5 Inch |
| Brand | Mantra |
| Color | Black |
| Language | English |
| Connectivity Type | USB |
| Reading Mode | Master-Slave Mode |
| Reading Range | 0 - 4 m |
| Power Supply | 3-6V |
| Communication | USB, Weigand |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Type Of System | Fingerprint Access Control |
| Type Of Attandance System | Password Protected |
| Biometric Technology | Fingerprint Recognition |
| Display Type | Digital |
| Operating System Supported | Android |
| Certifications | IP65 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Type Of Attandance System | Password Protected |
| Model Name/Number | Essl Inbio 460 |
| Battery Backup | Yes |
| Display Type | Digital, Keypad, LCD |
| Language | English |
| Power Source | Battery Operated, Power Adapter |
| Body Material | Plastic |
| Operating System Supported | Android, Linux |
| Sensor Type | Optical Sensor |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Capacity | 3000 |
| Log Capacity | 100,000 |
| Push Data | Yes |
| Scan Speed | 0-100 Scans/sec |
| Identification Time | < 1s |
| Reading Range | 5 - 10 cm |
| Operating Temperature | 0 to +50 Degree Celcius |
| Country of Origin | Made in India |
| Interfaces | Ethernet |
| Communication | RS485 |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Interface | TCP/IP |
| Brand | eSSL |
| Color | Black |
| Pack Type | Box |
| Usage | Home |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Type of Attendance | Face Based |
| Type Of System | Face Access Control |
| Type Of Attandance System | Face Recognition |
| Operating System Supported | Android |
| Certifications | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Type Of System | Fingerprint Access Control |
| Display Type | LCD, Digital |
| Sensor Type | Scratch Proof Sensor |
| Model Name/Number | E9C Wi-Fi |
| Products Included | Adapter |
| Power Source | Battery Operated |
| Brand | eSSL |
| Attendance Capacity | 100-500 |
| Battery Back-up (In hours) | Less than 4 |
| Interfaces | TCP/IP |
| Screen Size | 2.8 inch |
| Language | English |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Memory Capacity | 32 GB |
| Operating System | Android |
| Reading Range | 10 - 50 cm |
| Color | White, Black |
| Body Material | Plastic |
Minimum order quantity: 50 Piece
We are counted among the well-reputed firm for providing Fingerprint Access Control Systemto our esteemed patrons. Customers can easily get them from us in varied specifications at nominal prices.
₹ 11500 / Piece Get Latest Price
| Brand | eSSL |
| Type of System | Fingerprint Access Control |
| Reader Type | Fingerprint |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 13.56MHz |
| Sensor Type | Dual Sensor |
Minimum order quantity: 50 Piece
We are occupied in providing an extensive gamut of eSSl Access Control System. These products are made in compliance with worldwide industry standards.
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Type Of Reader | Chip Card Reader |
| Color | Grey |
| Interfaces | Weigand |
| Model Name/Number | C3-400 |
| Connectivity Type | Wired |
| Installation Type | Wall Mounted, Portable |
| Operating Temperature | -40 to 0 Degree Celsius |
| Warranty | 1 Year |
| Language | English |
| Power Supply | 9-12V |
| Operating System | Android, Windows |
| Memory Capacity | 32 GB |
| Power Source | Battery Operated |
| Sensor Type | Scratch Proof Sensor |
| Body Material | Stainless Steel |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Interface | TCP/IP |
Avinash Kumar (Business Development Manager)
Avis Infotech
C-40, Shop No-1,Pul Pehladpur, Vishwakarma Colony,MB Road
New Delhi - 110044, Delhi, India